Co warto zobaczyć i zwiedzić w Jarosławcu nad morzem

ukrystyny

umajerczyka

uwladka 

halina

kominek

zaryska

rzadkosz

majerczyk

budz

mrugala

Jarosławiec – miejscowość wypoczynkowa położona wśród sosnowych lasów, w pobliżu dwóch jezior: Kopań i Wicko. Największa atrakcja Jarosławca to piaszczysta plaża i wspaniały mikroklimat. Od lat kąpielisko w Jarosławcu szczyci się najwyższą czystością wody – I klasa.

W Jarosławcu można także podziwiać częściowo zachowaną ryglową zabudowę z początku XIX w, ponad 30-metrowy klif z punktem widokowym, roślinność wydmową –  w tym unikalny mikołajek nadmorski. Jarosławiec oferuje Państwu także bogatą ofertę gastronomiczną – około 50 smażalni ryb i restauracji, oraz możliwość kupienia na przystani rybackiej świeżej ryby prosto z morza.

Czyste środowisko okolicy nasycone jodem sprawia, że gmina zaliczana jest do „Zielonych Płuc Polski”.

Oprócz słonecznego wypoczynku Jarosławiec ma także wiele do zaoferowania dla turystów pragnących aktywnie spędzić swój wypoczynek, poza hotelem. W miasteczku można skorzystać z rejsu statkiem,jazdy konnej po piaszczystej plaży lub w sosnowych lasach. Kąpieli można zażywać nie tylko w morzu czy w basenach „Albatrosa”, ale także w sąsiednim odkrytym Aquaparku, lub zadaszonym Parku Wodnym w Darłowie z podgrzewaną wodą morską.

Można też wybrać się nad pobliskie jezioro, popływać łódką bądź rowerem wodnym, zaś wędkarze mają także swój raj, dla nich bowiem przygotowane są liczne oferty wędkarskie.

Warta odwiedzenia jest także latarnia morska w samym centrum Jarosławca pochodząca z 1828 roku i mierząca 33,3 m. Z balkonu widokowego można zobaczyć wspaniałą panoramę miasteczka, Morza Bałtyckiego i dwóch przybrzeżnych jezior.

Podczas sezonu letniego Jarosławiec ma do zaoferowania wiele wydarzeń rozrywkowych, które doskonale uzupełniają atrakcje hotelowe Albatrosa: od słynnego Międzynarodowego Biegu po Plaży, konkursu budowania rzeźb z piasku, przez Festiwal Tańca i Wieczór Kabaretowy aż po Pokaz Ratownictwa Wodnego.

Okolice Jarosławca – wybrane atrakcje:

Osoby lubiące ruch mogą wybrać się na wycieczkę niezwykle malowniczą trasą rowerową do Darłówka wzdłuż samego brzegu morza lub ekscytującą eskapadę po terenie poligonu wojskowego (wymagane zezwolenie dowództwa).

Słowiński Park Narodowy z unikalnymi w skali Europy „ruchomymi wydmami”. Park o powierzchni 18247 ha został utworzony 1 stycznia 1967 r., a w 1977 r. uznany został przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery.  Nazwa parku pochodzi od nazwy ludności pomorskiej, spokrewnionej z Kaszubami – Słowińców. Warunki przyrodnicze, które zadecydowały o tak wysokiej randze chronionych krajobrazów to : ruchome wydmy, jeziora przybrzeżne, bogactwo flory i fauny.

Kraina w kratę – Nazwa „Kraina w Kratę” powstała w 1994 roku. Źródłem nazwy jest charakterystyczny wygląd budynków wzniesionych z drewnianych słupów i gliny malowanej na biało. Geometryczna konstrukcja z daleka jest czarną kratą na białym tle. Zachowało się tutaj ponad 2500 zabytkowych budynków wzniesionych przed 150-200 laty. Wieś Swołowo zwana „stolicą krainy w kratę”, w której w czasie wakacyjnym odbywają się spotkania dla najmłodszych „Dziecięca Zagroda”. Jest to jedna z najciekawszych historycznie wsi na Pomorzu ponieważ przetrwała w niezmienionym kształcie od XIII wieku. Zachowała swój średniowieczny układ, a niektóre znajdujące się tam budynki liczą ponad 150 lat. W Swołowie znajduje się wiele przykładów budownictwa szachulcowego typowego dla pomorskich wsi, dlatego też miejscowość uznana została za „pomorską wieś europejskiego dziedzictwa kulturowego”.

Skansen w Klukach – zabytkowa osada – skansen Słowińców. W jej skład wchodzą zagrody z XVIII wieku, budynki gospodarcze, przedmioty domowe sprzęt rybacki i gospodarczy. Muzeum położone nad południowym brzegiem jeziora Łebsko, jako zagroda muzealna powstało w 1963 roku. Gromadzi relikty kultury materialnej tzw. Słowińców, czyli odłamu Kaszubów zamieszkującego w XIX wieku tereny pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko. Skansen prezentuje ich kulturę poprzez ekspozycję kompletnych wiejskich zagród , budynków gospodarczych z pełnym wyposażeniem, sprzętów rybackich, gospodarczych i poprzez wystawy tematyczne.

noclegi Szczawnica, Bukowina Tatrzańska noclegi z wyżywieniem, noclegi w Zakopanem, noclegi szczytno, Darłowo noclegi z widokiem na morze

Możliwość komentowania jest wyłączona.