Czorsztyn

Czorsztyn – polska wieś letniskowa w województwie małopolskim, mieści się na pograniczu Pienin i Gorców nad Jeziorem Czorsztyńskim na wschodnim krańcu Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, ok. 30 km od Nowego Targu. Ta malutka miejscowość wypoczynkowa (w 2008 roku liczyła mniej niż 400 mieszkańców) to doskonała baza noclegowa z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, przystanią statków spacerowych i znakowanym szlakiem turystycznym.

Wieś została założona na początku wieku XIII przez osadników niemieckich sprowadzonym przez króla Węgier, Andrzeja II. Jedna z ważniejszych współcześnie atrakcji Czorsztyna, czyli zamek w Czorsztynie został obwarowany murami za czasów króla Polski Kazimierza Wielkiego, spalony przez husytów w 1433 roku, a następnie znowu odbudowany. Obecnie ruiny zamku są zabezpieczone i udostępnione dla zwiedzających. Zamek wznosi się na Górze Zamkowej niedaleko Jeziora Czorsztyńskiego (znanego też jako Zbiornik Czorsztyński).

Jezioro Czorsztyńskie to zaporowy zbiornik wodny powstały przez zbudowanie zapory wodnej w Niedzicy między Pieninami Spiskimi i Właściwymi (Środkowymi). Rozciąga się na Dunajcu we wschodniej części Kotliny Orawsko-Nowotarskiej między Pieninami a Gorcami. Po jeziorze kursują statki i gondole, a po jego drugiej stronie można podziwiać zamek w Niedzicy. Historia budowy jeziora rozpoczyna się w pierwszej połowie XX wieku. Wtedy to zwolennikiem budowy zbiornika wodnego był Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent Polski. Ostatecznie, budowa została ukończona dopiero w 1997 roku. W tym samym roku miała miejsce powódź, której nieszczęśliwych następstw udało się uniknąć dzięki tej zaporze. Jezioro Czorsztyńskie mierzy sobie 9 km długości i średnio 1,3 km szerokości. Miejscowości warte zobaczenia w okolicach jeziora oprócz Czorsztyna to np. Niedzica, Frydman czy Maniowy.

Aktywnym wielką frajdę sprawi spływ przełomem Dunajca, zachwycający również pięknem krajobrazu Pienin. W sezonie zimowym czynny jest ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski.

Podhale to region słynący z odrębnej i żywej kultury lokalnej, zwłaszcza folkloru góralskiego. Jest on widoczny w rzemiośle, charakterystycznej gwarze, muzyce, stroju i tańcu. Skansen w Czorsztynie to miejsce stworzone właśnie po to, by dzielić się dziedzictwem kulturowym Podhala.


Możliwość komentowania jest wyłączona.