FOKI, MORŚWINY I ŁOSOSIE, CZYLI DZIEŃ RYBY W HELU – 27.07.2014

lub Gaja serdecznie zaprasza na obchody Dnia Ryby w Helu – 27 lipca 2014 r. (niedziela). W programie gry, zabawy, konkursy w godzinach 11.00 – 15.00 na plaży i pomoście przed fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie zakończy się przemarszem do Muzeum Rybołówstwa oraz wydarzeniem artystycznym z udziałem artystki Cecylii Malik.

Dzień Ryby dla turystów i mieszkańców to dobra okazja by dowiedzieć się o zasobach i stanie Bałtyku, a także polskich rzek, które łączą nas z tym morzem oraz posłuchać jak podejmować realne działania na rzecz ich ochrony. Wydarzenie organizowane jest przez Klub Gaja we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – partnerem merytorycznym i Fundacją PKO Banku Polskiego – partnerem strategicznym programu Zaadoptuj rzekę oraz Miastem Hel.

Bez rodzimych ryb nie będzie rodzimych rybaków, a na naszych stołach zabraknie tradycyjnych dań z ryb bałtyckich. Los wielu gatunków zależy od wielu żyjących nad rzekami  mieszkańców Polski. Na przykład łowione w morzu łososie i trocie muszą mieć drożne i czyste rzeki. Te dwa gatunki to arystokracja wśród bałtyckiej ichtiofauny – „król i królowa” Bałtyku. Warto chronić miejsca ich tarła i zasoby bazy pokarmowej. Nie jest to łatwe, ale najważniejsze, że jest to możliwe. Sami naukowcy rady jednak nie dadzą. Potrzeba społecznego wsparcia dla działań ochronnych lokalnej i państwowej administracji, woli przestrzegania zasad kodeksu odpowiedzialnego rybołówstwa i braku pobłażania dla działania kłusowników – wyjaśnia prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej.

Na stoiskach Klubu Gaja będzie można m.in. zmierzyć się z łososiem – królem polskich rzek i odbić metodą szablonu jego wizerunek na torbach bawełnianych czyli Dizajn z Łososiem. Zakręcić Wodnym Kołem Fortuny, poznać Rzekę idealną oraz gatunki ryb dwuśrodowiskowych. Zainteresowanych morską fauną zapraszamy do odwiedzenia stoisk Stacji Morskiej: morświnowego, foczego i rybnego, na których będzie można pogłębić swoją wiedzę na temat tych zwierząt poprzez modele, konkursy i materiały edukacyjne. Na uczestników czekają nagrody. Zachęcamy także do obejrzenia wystawy „Zaadoptuj rzekę” (w fokarium) oraz „Jakie rzeki takie morze” (przed morświnarium).

O godzinie 15.00 z plaży przed fokarium wyruszy przemarsz do Muzeum Rybołówstwa, który zakończy się happeningiem i spłynięciem Warkoczy dla rzek z wieży muzeum. Happening poprowadzi Jacek Bożek z Klubu Gaja i krakowska artystka Cecylia Malik

Hel noclegi zaprasza!


Możliwość komentowania jest wyłączona.