Maniowy

Maniowy leżą na południowych zboczach Gorców w pobliżu jeziora Czorsztyńskiego. Ta małopolska wieś jest oddalona o 7 km od Czorsztyna. Jest bardzo dobrą bazą wypadową w Pieniny i nad jezioro Czorsztyńskie, nad którym można uprawiać sporty wodne.

Historia miejscowości sięga roku 1320, a do osiedlenia na tym terenie przyczyniły się siostry klaryski starosądeckie. Plany o budowie sztucznego zbiornika wodnego regulującego koryto Dunajca, który pustoszył miejscowość powstały jeszcze przed I wojną światową. Ostatecznie jezioro Czorsztyńskie powstałe dopiero pod koniec wieku.

Powstanie jeziora spowodowało całkowite zatopienie dawnej miejscowości. Nową miejscowość ulokowaną na południowych zboczach Gorców. Nowe Maniowy w niczym nie przypominają starych, a sztuczne jezioro zapobiegło poważniejszym zniszczeniom. Maniowy oferuje bogatą bazę noclegową tj pensjonaty, agroturystyka, wille, domki, apartamenty, ośrodki wypoczynkowe,kwatery prywatne czy hotele

W dawnej miejscowości dominowały drewniane domy parterowe, obok których stawiano budynki gospodarskie. Tak budowane domy i zagrody nie zapewniały odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej.


Możliwość komentowania jest wyłączona.