Pardes Festival 2014

Już wkrótce zapraszamy Państwa na kolejny festiwal w naszym mieście. 18 sierpnia rusza druga edycja Pardes Festival. W programie m.in. filmy z programu Festiwalu „Żydowskie Motywy”, prezentacje multimedialne poświęcone twórcom żydowskim, wystawy fotografii, koncerty oraz spacery tematyczne po kolekcji Muzeum Nadwiślańskiego, a także oddzielny blok tematyczny poświęcony kulturze romskiej. Poniżej przedstawiamy pełny program Pardes Festival 2014. Kazimierz Dolny noclegi zaprasza.

Pardes, hebrajskie słowo pochodzące z języka perskiego, oznacza ogród, sad owocowy lub raj. W judaizmie, zwłaszcza w żydowskiej tradycji mistycznej, zwanej kabałą, oznacza cztery poziomy objaśniania Tory. Pardes wywołuje mnogość skojarzeń i pozwala rozwinąć różne płaszczyzny interpretacyjne. Zapraszamy do Kazimierza Dolnego, miasta-ogrodu, wejdziemy do ogrodu pamięci tradycji i kultury żydowskiej Kazimierza i Lubelszczyzny, będziemy wędrować po ogrodzie sztuki, zwiedzając kolekcję malarstwa w Kamienicy Celejowskiej i oglądając prezentacje poświęcone artystom żydowskim działającym w Polsce i zagranicą. Zapraszamy na spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu Dolnym. Podążymy drogą opowieści o świecie nieistniejącym, którego pamięć przywracają artyści dawni i współcześni.

A w przyszłości podążymy ścieżkami innych kultur, bo mottem Pardes Festival jest przywracanie wymazanych z pamięci krajobrazów kulturowych i odkrywanie we współczesnych kontekstach.

Ważnym elementem festiwalu jest oprawa wizualna. Koncepcja oprawy graficznej Pardes Festival powstała w Pracowni Projektowej Ptasia 30 w Poznaniu.


Możliwość komentowania jest wyłączona.