Piękno jezior na Mazurach

Każdego roku Mazury przyciągają tłumy turystów, tu  znajdziemy zarówno ciszę i spokój w zagubionych wśród lasów domkach, jak i ciekawą rozrywkę w kurortach. Malownicze widoki pełne jezior i pięknej przyrody. Mazury to bardzo popularny rejon turystyczny na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego. Sieć kanałów wodnych łączących liczne jezior. Wiele jezior jest połączonych kanałami żeglownymi na przykład Kanał Elbląski czy kanały mazurskie. Odbywa się żegluga statków tak zwanej białej floty. Atrakcją turystyczną wartą odwiedzenia jest Pole Bitwy – Grunwald. Mazury noclegi z wyżywieniem zapraszają. Noclegi nad jeziorem położone w sercu Puszczy bezpośrednio nad brzegiem jeziora. W otoczeniu pięknych lasów, nad jeziorem. Mazury bywają nazywane Krainą Tysiąca Jezior, to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo i turystycznie regionów. Mazury noclegi Giżycko leży w samym sercu tej krainy. Niezwykle piękna i malownicza linia brzegowa, czyste jeziora sprzyjają uprawianiu żeglarstwa. Liczne plaże i otoczenie mazurskich lasów to tylko kilka z powodów dla których warto odwiedzić Giżycko. Miejscowość leży przy głównym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich można zaobserwować niepowtarzalne rezerwaty . Jeziora i lasy kuszą swym bogactwem. Podstawowym bogactwem Giżycka są życiodajne łąki, lasy, jeziora, świeże powietrze oraz rzadkie okazy flory i fauny.

Noclegi w Giżycku położone nad jeziorem to doskonałe miejsca noclegowe  dla żeglarzy i turystów, punktu widokowego. W Giżycku znajduje się też wieża ciśnień z kawiarnią i pięknym widokiem, twierdza Boyen oraz obrotowy most. Wiele atrakcji plaża nad jeziorem ze strzeżonym kąpieliskiem i mnóstwem atrakcji , wesołe miasteczko, koncerty, pokazy, kino letnie, regaty żeglarskie, szanty, rejsy statkami.

Mazury noclegi Mikołajki ściągają do siebie przede wszystkim amatorów żeglarstwa i sportów wodnych. W promieniu zaledwie kilku kilometrów od Mikołajek znajduje się szereg miejsc unikalnych pod względem flory lub fauny. Mikołajki Sprzyjają wycieczkom pieszym i rowerowym, które urozmaicą i umilą czas. Noclegi  samym centrum blisko do Wioski Żeglarskiej i jeziora Mikołajskiego oraz  od Parku Wodnego Gołębieski. Krajobrazy zachęcają do spacerów i pieszych wędrówek. Blisko położona plaża,  to doskonały sposób na letnie upały.

Mikołajki sąsiadują z terenami Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Od kilku lat trwają przygotowania do utworzenia na części obecnego Parku Krajobrazowego Mazurskiego, Parku Narodowego.

W mieście jest wiele restauracji, które serwują świeże rybki prosto z jezior.

Mikołajki noclegi nad jeziorem blisko od plaży,bardzo spokojnym, cichym, ustronnym miejscu dla rodzin z dziećmi, przyjaciół i znajomychdo wioski nie daleko  Żeglarskiej.

Mazury wille mają do dyspozycji liczne obiekty noclegowe nad jeziorami.

Jezioro Śniardwy

Śniardwy nie bez przyczyny nazywane są „mazurskim morzem”. Powierzchnia tego największego w Polsce jeziora wynosi 11 383 ha. Wąskie przesmyki łączą główny akwen z kilkoma mniejszymi jeziorami, traktowanymi jako zatoki wielkiego sąsiada. Jeżeli przy obliczaniu powierzchni Śniardw wziąć po uwagę również Seksty, Kaczerajno i Warnołty, uzyska się wynik 11 487,5 ha. Niestety, nieprawdą są plotki jakoby z jednego brzegu nie było widać drugiej strony jeziora.

Jezioro Łuknajno

Płytkie, polodowcowe jezioro (średnia głębokość 0,6 m; maksymalna 3 m) o powierzchni 680 ha, długości 3,3 km i szerokości 2,9km leży w otoczeniu rozległych łąk i bagien, a także jest połączone wąskim kanałem o długości 500 m z jeziorem Śniardwy. Jezioro to jest sławne od dziesiątek lat jako wyjątkowe siedlisko łabędzia niemego (Cygnus olor) – ok. 2 tys. sztuk, łysek (Fulica atra) – ok. 17 tys. sztuk oraz hełmiatek (Netta rufina) – ok. 900 sztuk.
Historia ochrony tego wyjątkowego ekosystemu zaczyna się już w 1947 roku, kiedy powstał tu rezerwat ornitologiczny. Jezioro Łuknajno jest jednynym polskim rezerwatem, który został uznany w 1976 roku przez UNESCO za rezerwat biosfery w ramach projektu MaB (Man and Biosphere). Za uznanie szczególnego znaczenia tego rezerwatu wskazuje objęcie go 22 listopada 1977 roku Konwencją Ramsarską.


Możliwość komentowania jest wyłączona.