Miasto Szczawnica liczy 7,6 tysiąca mieszkańców, sąsiaduje od południa ze Słowacją
Szczawnica to miasto uzdrowiskowe, obejmuje swymi granicami 8789 hektarów, z czego, blisko 2/3 stanowią przepiękne, zielone lasy, które mają ogromny wpływ na jej mikroklimat.
Dzięki temu specyficznemu mikroklimatowi i obecności źródeł wód mineralnych, Szczawnica wyspecjalizowała się w leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, chorób dróg moczowych, jak również schorzeń narządów ruchu.
Uzdrowisko Szczawnica posiada doskonałą bazę zabiegową i medyczną, m.in. w Zakładzie Przyrodoleczniczym i Inhalatorium, wyposażonym w unikatowe w skali kraju komory pneumatyczne służące do leczenia chorób płuc i oskrzeli oraz komory solankowo – celkowe, w których wykonuje się inhalacje niezastąpione w leczeniu astmy oskrzelowej.
Szczawnica kładzie również duży nakład na rozwój sportu, turystyki i wypoczynku zarówno dla grup zorganizowanych jak i indywidualnego turysty. Stanowi profesjonalną bazę turystyczną przyjmującą jednorazowo kilkanaście tysięcy gości, którym zapewnia nocleg w kwaterach i pokojach o zróżnicowanym standardzie – od apartamentów w budynkach sanatoryjnych, pensjonatach, hotelach i domach wczasowych, po miejsca w kwaterach prywatnych, schroniskach i polach namiotowych, gospodarstwach agroturystycznych.
Noclegi Szczawnica jak większość turystycznych miejscowości na terenie Małopolski oferuje bardzo bogaty wybór możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu.
Zielone latem a białe zimą góry pokryte lasami o bogatej florze i faunie przyciągają miłośników pieszych wędrówek. Niezliczone szlaki turystyczne prowadzą w najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatów przyrody: Wąwozu Homole, Wysokich Skałek, a także do jednego z najpiękniejszych rezerwatów obfitującego w malownicze skałki i progi skalne, tworzące przełomy i wodospady – rezerwatu „Białej Wody”. Trasy dostosowane są do możliwości fizycznych przeciętnego użytkownika, jak również dla wytrawnych piechurów przygotowano trudniejsze szlaki.
W samym centrum Szczawnicy można skorzystać z nowoczesnej kolejki krzesełkowej, prowadzącej na górę Palenicę skąd rozpościera się widok na piękną panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i całej Szczawnicy. Obok na sąsiedniej górze Szafranówce zbudowano letnią 700. m. rynnę grawitacyjną, atrakcyjną zarówno dla dzieci jak i dla starszych.
Turystów preferujących intensywne sposoby zwiedzania Szczawnicy i okolic ucieszą przygotowane liczne trasy rowerowe i konne, o różnym stopniu trudności. Na miejscu, w wypożyczalniach sprzętu można zaopatrzyć się w rower górski, natomiast w ośrodku afiliowanym przy PTTK wypożyczyć konia do jazdy wierzchem.