Turystyka piesza w Karkonoszach i Izerach

wyjazd

region

apartament

domki

pensjonat

Nie ma chyba miejsca lepszego na uprawianie turystyki pieszej jak góry, o czym wie chyba każdy turysta lubiący aktywnie spędzać swój wolny czas. Pod tym względem Karkonosze i Izery mają wiele do zaoferowania. Pokryte są gęstą siecią dobrze utrzymanych szlaków, które wiodą przez najpiękniejsze zakątki gór, skąd rozciągają się malownicze widoki oraz zachwyca urozmaicona rzeźba terenu. Szlaki te oferują także zróżnicowany poziom trudności, każdy więc znajdzie tu coś dla siebie. Dla wielu osób ułatwieniem mogą być wyciągi krzesełkowe, szerzej opisane w dziale wyciągi. W naszym serwisie znajdziecie opisy poszczególnych szlaków, atrakcji czy ich ciekawych odcinków oraz szereg wskazówek. Wszystkie informacje bazują na naszym doświadczeniu i przejściu przez nas tych szlaków. Szklarska Poręba noclegi zaprasza.

Poza opisami szlaków w tym dziale znajdziesz wiele innych praktycznych informacji na temat pieszych wędrówek po górach, jak opisy i dane dotyczące schronisk w Karkonoszach i Izerach, ciekawe miejsca, na które warto zwrócić uwagę podczas wędrówki, co warto ze sobą zabrać i jak się ubrać.

Dodatkowo znajdziecie tu też informacje o pokrewnych dziedzinach, czyli o Nordic Walking oraz o bieganiu noclegi Szklarska Poręba.

Najciekawsze punkty na szlakach w Karpaczu to:

BUDNIKI to polanka położona na północnym stoku Kowarskiego Grzbietu oraz dawna osada górska, która do II wojny światowej miała 12 zamieszkałych domów oraz niewielkie schronisko turystyczne. Przez Budniki biegnie Tabaczana Ścieżka. Nazwa tego szlaku wzięła się od przemytników, którzy w XIX w. przewozili tędy tabakę z Austrii na Śląsk. Od kiedy zaczęto szukać w tym miejscu rudy uranowej, osada uległa zniszczeniu, zostawiono po sobie jedynie sztolnie i hałdy.

KOCIOŁ MAŁEGO STAWU pochodzenia polodowcowego, leży w sąsiedztwie Kotła Wielkiego Stawu. Pionowe ściany kotła dochodzą do ok. 200 m wysokości oraz mają kształty skalnych rynien i żlebów, którymi spadają kaskady strumieni. Na dnie Kotła znajduje się jeziorko górskie, o głębokości do 7 m. Tuż przy Małym Stawie stoi zabytkowe schronisko Samotnia, uważane przez niektórych za perłę dolnośląskich schronisk.

HALA ZŁOTÓWKI to górska łąka na Północnym stoku Głównego Grzbietu Karkonoszy, znajdująca się między Kotłem Małego Stawu a Białego Jaru. Stanowi wyjątkowy punkt widokowy na Karkonosze, Pogórze oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na polanie znajduje się największe schronisko po polskiej stronie Sudetów – Strzecha Akademicka.

KOŚCIÓŁEK WANG, czyli jeden z najważniejszych zabytków Karpacza, związany z kulturą Wikingów. Kościół został przeniesiony ze wsi Vang, znajdującej się w południowej Norwegii.

ŚNIEŻKA to najwyższy szczyt Sudetów o wysokości 1602 m. Znajduje się tu charakterystyczny budynek w formie „latających talerzy” – obserwatorium meteorologiczne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.